Aktualności

409. piesza pielgrzymka z Gostynina do Skępego

„Obudź nas do wiary, Matko” – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna piesza pielgrzymka z Gostynina do Skępego. Jak każdego roku 6 września, po porannej Mszy św. w parafii św. Marcina i błogosławieństwie ks. dziekana Ryszarda Kruszewskiego, wyruszyła około 50-osobowa grupa mieszkańców Gostynina i okolic, której towarzyszyli wymiennie księża obu gostynińskich parafii.

Tegoroczne pielgrzymowanie nie było łatwe, szczególnie drugiego dnia, kiedy szliśmy w strugach deszczu. Przemoczeni,  zziębnięci,  ale szczęśliwi stanęliśmy przed obliczem Pani Mazowsza i Kujaw, witani jak zawsze życzliwie przez gwardiana klasztoru. 

Dzień 8 września – święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – zgromadził na placu przed sanktuarium rzesze pielgrzymów, nie tylko pieszych. Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Piotr Libera. W swej homilii  mówił: „Wiara to nie folklor, to nie dekoracja, to nie przystawka do życia”. Przestrzegał: „Współczesny świat uważa, że postawą nowoczesnego człowieka może być tylko relatywizm i absolutna tolerancja. Że nowoczesne jest nieodwoływanie się do Jezusa Chrystusa, że nowoczesny jest ateizm. Troszczcie się, żeby wasze dzieci nie wierzyły w cokolwiek”. W nawiązaniu  do 100. rocznicy objawień fatimskich, o których wspominał w swym kazaniu,  na koniec Mszy poprowadził akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Tegoroczny dzień odpustowy zakończył uroczysty Apel Jasnogórski, który poprowadziliśmy w skępskim sanktuarium. Przewodniczył mu i homilię wygłosił ks. inf. prof. Wojciech Góralski. Słowa podziękowania za przygotowaną modlitwę apelową otrzymaliśmy od gwardiana klasztoru.

Do Gostynina pielgrzymi wrócili 10 września i zakończyli swe niezapomniane, wyjątkowe rekolekcje w drodze Mszą Świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

                                                                                Jolanta Bigus

 {gallery}pielgrzym/skepe17{/gallery}

Dodaj komentarz