Aktualności

Kronika Pielgrzymki Skępskiej

 

W niedzielę, 8 grudnia, w parafii p.w. św. Marcina odbyła się promocja książki “Kronika Pieszej Pielgrzymki Skępskiej”. Prezentacji dokonała jedna z autorek – p. Jolanta Bigus, Dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Podkreśliła ogromną determinację ks. Dziekana, który zachęcał i mobilizował do wydania tej publikacji. Podziękowała za pomoc wielu pielgrzymów, którzy dzielili się wspomnieniami oraz dostarczyli zdjęć pamiątkowych.   

W ramach prezentacji odczytane były niektóre fragmenty kroniki oraz wiersze recytowane przez autorkę – p. Mariannę Chazarkiewicz.

Ks. Dziekan Ryszard Kruszewski z okazji prezentacji Kroniki powiedział m.in. “Od wieków Boża dobroć , jak blask słońca, przyciąga rzesze pielgrzymów do Skępskiego sanktuarium. Również Gostynin doświadczył tej łaski za wstawiennictwem Cudownej Skępskiej. Przez wieki pielgrzymi u uśmiechniętej Pani nabierali mocy by trwać w wierze, nadziei i miłości.  

W Roku Wiary, niech ta skromna publikacja będzie trwałym i pięknym świadectwem o tych wszystkich, którzy wędrowali szukając Światła Życia – Chrystusa, obierając za przewodniczkę w wierze Maryję, by wyprosić za Jej wstawiennictwem potrzebne wielorakie łaski – dla siebie, swoich bliskich, Kościoła i Ojczyzny.

Niech nam wszystkim towarzyszy modlitwa z wydanej w tym roku pierwszej encykliki Ojca świętego Franciszka ,, Lumen fidei”/ Światło wiary/:

,, Matko wspomóż naszą wiarę! Otwórz nas na słuchanie Słowa, byśmy rozpoznali głos Boga i Jego wezwanie. Obudź w nas pragnienie by iść za Nim, wychodząc z naszej ziemi i przyjmując Jego obietnicę. Pomóż nam, abyśmy pozwolili dotknąć się przez Jego miłość, byśmy mogli dotknąć Go wiarą. Pomóż nam w pełni Mu się zawierzyć, wierzyć w Jego miłość, zwłaszcza chwilach zgryzoty i krzyża, gdy nasza wiara wezwana jest do dojrzewania. Zasiewaj w naszej wierze radość Zmartwychwstałego. Przypominaj nam, że ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam. Naucz nas patrzeć oczami Jezusa, aby On był światłem na naszej drodze. Niech to światło wiary wzrasta w nas coraz bardziej, aż nadejdzie te dzień bez zmierzchu, którym jest sam Chrystus, Twój Syn, nasz Pan!”

W prezentacji wzięli udział pielgrzymi, w tym wielu z naszej parafii. Książkę – “Kronika Pieszej Pielgrzymki Skępskiej” możemy nabywać w parafii św. Marcina oraz w naszej po mszach świętych. 

{gallery}pielgrzym/kronikaskepe{/gallery}

Dodaj komentarz