Aktualności

VI Rodzinny Rajd Rowerowy im. św. Jana Pawła II

 

W jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego i 1050-lecia chrztu Polski, VI Rodzinny Rajd im. św. Jana Pawła II pojechał do Trębek, miejsca urodzin Andrzeja Małkowskiego, założyciela polskiego skautingu oraz gen Marii Wittek, pierwszej polskiej kobiety w randze generała.

Przed wyjazdem – jak co roku – zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, ustawiając uczestników rajdu w hasło „JPII”. (serdecznie w tym miejscu dziękujemy strażakom z OSP Gostynin za użyczenie wysięgnika).

Przed wyjazdem proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. Sławomir Wiśniewski wraz z burmistrzem Pawłem Kalinowskim i posłem Maciejem Małeckim posadzili dwa cisy upamiętniające 1050-lecie chrztu Polski. Chwilę później grupa wyruszyła w kierunku Zalesia.

Przy pomniku straconych pracowników szpitala dr Anna Kalinowska przypomniała historię szpitala psychiatrycznego, mówiła o dzieciach z Syberii, które po wojnie przywieziono do gostynińskiego szpitala. Wspomniała o starym cmentarzu oraz o kolejnym miejscu w lesie na Drzewcach, upamiętniającym zamordowanie przez Niemców i późniejszą ekshumację 10 mieszkańców Gostynina – uczestnicy rajdu przejeżdżali obok obu miejsc.

Trasa do Trębek wiodła drogą leśną przez Helenów Trębski. Odcinek ok. 2 km okazał się bardzo trudny. Ok. 200 m, prawie wszyscy, zamiast jechać, musieli zsiąść z rowerów i przejść pieszo. Tak dużo było tam piasku. Ale później wszyscy mieli co wspominać.  

W Trębkach uczestników rajdu witał zespół muzyczny Fratres z Seminarium w Płocku. W miejscowym kościele przywitał nas ks. Proboszcz i krótko opowiedział o kościele, jak również i naszych Ziomkach – A. Małkowskim oraz gen. M. Wittek. Wspólną modlitwą do św. JPII zakończyliśmy obecność w świątyni.

Tradycyjnie na rowerzystów czekał bigos przygotowany przez uczniów z GCE.

Podczas koncertu FRATRESÓW został wręczony puchar starosty dla najmłodszego uczestnika rajdu. Był nim 5,5-letni Michał.

Odbył się również internetowy konkurs wiedzy. Pytania dotyczyły św. JPII, Światowych Dni Młodzieży oraz jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Niestety, sieć była tak obciążona, że nie wszystkim udało się włączyć do konkursu. Dlatego został przedłużony do niedzielnego wieczora. Mogli wziąć w nim udział uczestnicy rajdu po powrocie do domów. Po terminie okazało się, że w szranki konkursowe stanęło 21 osób. Tylko 4 osoby odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie pytania. Za udział wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni. Wyniki podamy w oddzielnym artykule. Nagrody ufundowała parafia oraz poseł Maciej Małecki.   

Około godziny 16.00 szczęśliwie powróciliśmy do Gostynina.

Uczestnikom rajdu towarzyszył samochód serwisowy prowadzony przez p. Marka Mikołajczyka ze sklepu rowerowego Major – serdeczne Bóg zapłać p. Markowi.

Dziękujemy również bardzo gorąco wszystkim sponsorom oraz gostynińskiej Policji.
Zdjęcia wyk. p. Arek Uliczny. Dziękujemy

   {gallery}r2016{/gallery}

Dodaj komentarz