Aktualności

Pielgrzymi Diecezji Płockiej dotarli do celu

Na Jasną Górę dotarło 14 sierpnia br. ponad 1.300 uczestników 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej. 54 osoby wędrowały w grupie żółtej, 11 pątników z naszej parafii.

 

W ciągu 9 dni pod hasłem „Żywe Diamenty Maryi” (w nawiązaniu do 100. rocznicy Objawień Fatimskich) przeszli około 270 km. Pątnicy z diecezji płockiej wędrowali w 11 grupach, oznaczonych kolorami. W większości byli to uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studenci. Pieszym towarzyszyły około 3.000 tysiące pielgrzymów duchowych. Warunki pogodowe podczas wędrówki były zmienne, zdarzył się m.in. dzień z gwałtowną, ulewną burzą.   

W czasie pielgrzymki wierni modlili się wspólnie w 100. rocznicę Objawień Fatimskich, 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, w Roku św. Brata Alberta (towarzyszyły im relikwie Świętego), a także w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Tej intencji poświęcono ostatni Apel Jasnogórski, podczas którego program powołaniowy przedstawił klerycki zespół Fratres z płockiego seminarium. 

Tradycyjnie na Górze św. Małgorzaty, przez teren której przechodzi pielgrzymka, swoją Mszę św. prymicyjną odprawili księża neoprezbiterzy, którzy w czerwcu przyjęli sakrament kapłaństwa.

Pielgrzymom z diecezji płockiej kilkakrotnie towarzyszył biskup płocki Piotr Libera: szedł z nimi w pierwszym dniu pielgrzymki oraz częściowo do miejscowości Wielka Wieś,  przewodniczył też Apelom Jasnogórskim w Wielkiej Wsi i Kaszewicach.

W przedostatnim dniu pielgrzymki w Wierzchowisku Apelowi Jasnogórskiemu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Wprowadził on także pielgrzymkę 14 sierpnia na Jasną Górę i uczestniczył w koncelebrze Eucharystii przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, na zakończenie pielgrzymki.

Nowością było w tym roku powołanie tzw. grupy pokutnej: „Była to odrębna grupa, z udziałem 300 osób, która szła w pielgrzymkowy piątek, na końcu pielgrzymki. Jej uczestnicy składali się z chętnych z wszystkich grup, szli w milczeniu i skupieniu, mieli możliwość refleksji pokutnej. Utworzenie tej grupy było odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej z Fatimy do czynienia pokuty” – mówi ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik pielgrzymki. W tej grupie zdecydowała się również pielgrzymować jedna nasza parafianka.

W czasie pielgrzymki 120 pątników podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, 120 przyjęło szkaplerz maryjny, a 70 podpisało Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, czyli zobowiązanie do abstynencji.

{gallery}pielgrzym/jasnag17{/gallery}

Dodaj komentarz